Baltic Neopolis Festival

bnf w parku

 

Piękno Włoch w Policach

 

Bella Italia to tytuł koncertu z włoską muzyką, który odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca o godz. 17 w parku Staromiejskim w Policach w ramach Baltic Neopolis Festival, III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki.

 

Ach, te Włochy – cały kraj to jedno wielkie muzeum, wokół same zabytki: starożytne, średniowieczne, renesansowe, barokowe… A w muzyce – oczywiście, opera! Jednak tym razem muzycy Baltic Neopolis Orchestra i jej goście spróbują nas przekonać, że włoscy kompozytorzy tworzyli też utwory wyłącznie instrumentalne. Będzie to prawdziwy przegląd możliwości twórczych – od baroku do współczesności, niepozbawiony elementów wirtuozowskich. Zabrzmią utwory Corelliego, Respighiniego, Bottesiniego i Paganiniego. W koncercie wezmą udział wybitni mistrzowie smyczka i struny – Emanuel Salvador opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia, występujący jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach i Jacek Mirucki, kontrabasista związany z Orkiestrą Narodową Singapuru, prowadzący klasy mistrzowskie w Azji i Europie.

Artystom towarzyszyć będzie szczecińska Baltic Neopolis Orchestra, organizator trwającego Baltic Neopolis Festival 2017, letniego festiwalu muzyki kameralnej mającego na celu promocję kultury w całym regionie. Koncert jest współfinansowany ze środków portugalskiego Instytutu Camoes’a.

 

25.06 (niedziela), godz. 17:00,

Park Staromiejski, Police

Wstęp wolny

 

Bella Italia

Artyści:

Emanuel Salvador (Portugalia) – skrzypce, koncertmistrz

Jacek Mirucki – kontrabas

Baltic Neopolis Orchestra

 

Program:

Arcangelo Corelli Concerto grosso F-dur op. 6 nr 9

Niccolò Paganini Fantazja Mojżesz (oprac. na kontrabas i orkiestrę smyczkową)

Ottorino Respighi III Suita z cyklu Dawne tańce i melodie na lutnię

Giovanni Bottesini Gran Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę smyczkową

 

Emanuel Salvador – opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia, występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach. Po studiach w rodzimej Portugalii przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył Guildhall School of Music and Drama i Royal College of Music. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. E. Salvador pełnił funkcję koncertmistrza Orquestra do Norte od 2005 do 2014 roku, obecnie piastuje to stanowisko w Baltic Neopolis Orchestra.

Jacek Mirucki – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, edukację muzyczną kontynuował w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Wielokrotnie brał także udział, jako solista i kameralista, w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i Niemczech. Jacek Mirucki posiada unikatową kolekcję kontrabasów, w której znajdują się m. in. instrumenty z XVIII-XIX ww. Od 2003 związany z Orkiestrą Narodową Singapuru. Prowadzi klasy mistrzowskie w Azji i Europie.

Wróć do: Artykuły