Wernisaż Ryszarda Balonia

plakat_50x70.cdr

„Moje miniatury, tworzone od czterdziestu z górą lat, nauczyły mnie wszystkiego o grafice. Zmusiły do zgłębienia wszystkich znanych dotąd technik graficznych oraz trudnego warsztatu i technologii. Rozpocząłem moją przygodę z grafiką w 1974 roku, wykonałem wówczas pierwszy ekslibris do moich książek. Szybko zrozumiałem, że miniatura, a w szczególności ekslibris, wymaga ode mnie specyficznego podejścia do rozwiązywanego zadania zwłaszcza, w obliczu postawionych wymagań przez adresata. Pomogły mi w tym techniki metalowe. Obecnie pracuję głównie w technice suchej igły i próbuję wydobyć formę oraz opisać treść kreską. Czy słusznie, pozostawiam ocenie Państwa.”

Ryszard Baloń, Ex libris Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, C8-C4, 130x103, 2016

Ryszard Baloń

Rocznik 1944, ukończył Liceum Plastyczne w Szczecinie oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Dyplom w roku 1975.Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową, użytkową i komputerową. W roku 1985 otrzymał uprawnienia artystyczne w dziedzinie grafiki nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie. Wykonał dotąd ponad 370 ekslibrisów, miniatur i grafik większego formatu. Jest członkiem wielu stowarzyszeń artystycznych w kraju i zagranicą.

Prowadzi działalność edukacyjną. Od 2011 roku jest członkiem ZPAP. Prace jego znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą, między innymi: w Bibliotece Narodowej w Warszawie, Muzeum w Malborku, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Miasta w Ostrowie Wlkp., Muzeum Okręgowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ravensbrück, w Galerii Miniatury w Wapienniku, Galerii Ekslibrisu w Krakowie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, Rzeszowie, w Galerii Exlibrisu w Sint Niklaas w Belgii, Frederikshavn w Danii, Nancy we Francji, w Fundacji Barona Taylora we Francji, w Tarragonie i Barcelonie w Hiszpanii, w zbiorach Stowarzyszenia Grafików Włoskich w Vigonza oraz w Muzeum Sztuki w Senigalii we Włoszech. Część jego prac znajduje się w zbiorach Fu Xian Zai w Guangzhou, Changzhou i Szanghaju w Chinach.

Miejski Ośrodek Kultury
ul. Siedlecka 1a,

72-010 Police
13 kwietnia 2018 r.
godz. 19:00

wstęp wolny

Wróć do: Artykuły