Jan Kanty Pawluśkiewicz- wernisaż 26.03

pt. „Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego”

Jan Kanty Pawluśkiewicz to twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych. Wernisaż prac tego artysty odbędzie się w polickim MOK-u w marcu w ramach Polickiego Festiwalu Komedii.

Czym zachwyci nas artysta?

Jan Kanty Pawluśkiewicz mówi: „Żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Najnowszy  cykl  „Laikonyki” jest najbardziej trafnym odzwierciedleniem tego stwierdzenia.

Z dużym poczuciem  humoru nawiązuje tytułem wystawy „Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego” do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. „Boska komedia” jest na tyle ważna w twórczości autora wystawy, że parę lat temu stała się inspiracją do napisania  koncertu oratoryjnego pt. „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”.

Nowatorskie metody malarskie

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę.

Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r., w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art. Obecny cykl: „Laikonyki”,  to 12 kolejny cykl w jego malarskim dorobku.

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Jej ekspozycja w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach przygotowana została przez Zegart z partnerem wystawy: Uni-Trodat, prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART Jana Kantego Pawluśkiewicza, www.zel-art.pl

26 marca 2020

Galeria OBOK

Miejski Ośrodek Kultury w Policach

Wystawa eksponowana będzie do 03 maja 2020r.

Wróć do: Artykuły nadchodza Wydarzenia