Plakat zapowiadający wystawę Magdaleny Grąbczewskiej

Wystawa Obok Ciebie

W piątkowy wieczór 10 grudnia, o godzinie 19:00 w galerii OBOK Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Grąbczewskiej.

Tytuł nadchodzącej wystawy malarskiej Obok Ciebie już na wstępie sygnalizuje odbiorcy jej lokalny charakter. Autorka odwołuje się do osobistych doświadczeń związanych z obserwacją otaczającej nas przestrzeni, której przestajemy się przyglądać z uwagą w toku codziennych zmagań i tracimy czułość na jej piękno . Poza próbą uchwycenia urody naszego regionu, wystawa dotyka kwestii uniwersalnych - sposobu doświadczania naszych małych ojczyzn.

Wystawa złożona jest trzech zamkniętych tematycznie części:

Blisko
Zalew Szczeciński w 12 odsłonach uchwycony na przestrzeni roku. Autorka skupia się na nastroju, który ujęty został poprzez zastosowane środki malarskie z kluczową rolą kolorystyki zmieniającego się pejzażu. Obrazy stanowią swoiste kalendarium nastroju akwenu, ukazują jego piękno i potęgę. Zostały stworzone w sposób minimalistyczny co do treści. Malarstwo koncentruje się jedynie na aurze, a za pomocą dynamiki barw oraz natężenia światła oddany jest roczny cykl przyrody.

Bliżej
Część drugą tworzy cykl prac zatytułowany Wodospady. Obrazy odnoszą się w sposób metaforyczny do natury ludzkich przeżyć. Człowiek w swoim życiu jest wodą, która składa się z milionów kropel, niezależnie od tego w którym miejscu wodospadu się znajduje. Przekaz malarski koncentruje się na energii przełomów i powstał jako wyraz fascynacji przeobrażania starej formy w nową. Jak komentuje autorka: "Złota materia w fazie spadania podkreśla, że należy się bać zmiany, a spadanie nie zawsze oznacza upadek. Spadanie jest szansą na zmiany i jest tym, co warto postrzegać jako uśmiech losu."

Najbliżej
Trzecia część odnosi się do ludzkich przeżyć i tęsknot, a przez to jest również najbardziej osobistą częścią wystawy. Obejmuje w sumie 7 prac, z których 5 to najnowsze obrazy, które dotychczas nie były eksponowane. Powstały z myślą o tym projekcie.

Autorka Magdalena Grąbczewska mieszka od 10 lat w Tanowie. Miłośniczka przyrody regionu, od wielu lat zafascynowana Zalewem Szczecińskim i jego zmiennym charakterem, który odsłania swoje tajemnice podczas rocznego cyklu życia. Inspiracje malarskie czerpie z piękna otaczającej nas natury, oraz własnych osobistych przeżyć. Z zawodu prawnik a z zamiłowania artystka. Członek Stowarzyszenia NEST-ART. Po wycofaniu się z życia zawodowego poświęciła się całkowicie malarstwu.

Plakat zapowiadający Jarmark Bożonarodzeniowy 2021
Plakat zapowiadający koncert noworoczny 2022

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza
2 stycznia 2022 r. o godz. 17.00
NOWOROCZNE RETRO SHOW z lampką szampana: złote przeboje lat 20. i 30.
w wykonaniu zespołu śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów Artes Ensemble:
Anna Baran - mezzosopran,
Rafał Polek - tenor,
Małgorzata Janaszek - wiolonczela, prowadzenie koncertu,
Andrzej Janaszek - fortepian, aranżacje muzyczne utworów, dyr. artystyczny zespołu Artes Ensemble.

W programie widowiskowego koncertu „NOWOROCZNE RETRO SHOW z LAMPKĄ SZAMPANA: ZŁOTE PRZEBOJE LAT 20. i 30.” w stylowych wykonaniach artystów zespołu Artes Ensemble usłyszycie Państwo niezapomniane przeboje Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Na pierwszy znak”, szlagiery Zuli Pogorzelskiej „Ja się boję sama spać” i pierwszy w Polsce „Zula-Charleston”; wielkie przeboje pierwszego amanta polskiego przedwojennego kina - Eugeniusza Bodo „Już taki jestem zimny drań” z filmu „Pieśniarz Warszawy” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” z filmu „Piętro wyżej”; wspaniały miłosny duet Toli Mankiewiczówny i Aleksandra Żabczyńskiego „Powróćmy jak za dawnych lat” z filmu „Manewry miłosne”; przepiękne klasyczne „Tango milonga” w stylowej interpretacji Mieczysława Fogga czy hymn „Na cześć młodości wszyscy razem” z filmu „Sportowiec mimo woli” i wiele innych zachwycających i lubianych po dziś dzień polskich przebojów dwudziestolecia międzywojennego, niezapomnianych szlagierów złotej ery polskiego kina.
Na zakończenie pierwszej części „NOWOROCZNEGO RETRO SHOW z lampką szampana: złote przeboje lat 20. i 30.” przez artystów zespołu Artes Ensemble zostanie wzniesiony noworoczny toast z życzeniami, a w antrakcie MOK Police zaprasza wszystkich Gości koncertu na NOWOROCZNĄ LAMPKĘ SZAMPANA.
Cena biletów: normalny - 50 zł, ulgowy – 40 zł

Zajęcia SMOKUŚ
Plakat zapowiadający zajęcia w Małej Akademii Sztuki

Mała Akademia Sztuki.

W każdą środę o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbywają się
warsztaty plastyczne.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną rozpocząć przygodę z twórczością
artystyczną. Program oparty jest o wiedzę z zakresu historii sztuki oraz malarską praktykę
akademicką. Mocną stroną warsztatów są: indywidualne podejście do uczestników,
szczegółowe omówienie zagadnień technicznych procesu twórczego oraz kształtowanie
właściwej postawy przy sztalugach. Zapraszamy zarówno amatorów, jak i przyszłych
studentów uczelni artystycznych, którzy chcą podjąć się próby odkrycia własnego stylu i
oryginalnych form wyrazu, a także rozwinąć swoją wrażliwość estetyczną i odkryć
przyjemność tworzenia.

Projekt Solarigrafia - polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne

Solarigrafia

Solarigrafia to powrót do podstaw techniki fotografii, w kilku słowach można ją ująć jako obrazy malowane Słońcem przez tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku, a nawet rok. Powrót do korzeni fotografii w postaci kamery obscura (światłoszczelne pudełko z otworkiem) i materiału światłoczułego. Kamera obscura, zwykłe pudełko z otworkiem, najprostszy układ optyczny znany od wieków, opisany przez Leonarda da Vinci. Tylko tyle i... aż tyle, a efekty zdjęć niepowtarzalne, często zaskakujące.
Działanie projektowe zakłada kontakty młodzieży z Polski i Niemiec on-line. Warsztaty polegać będą na przygotowaniu młodzieży polskiej i niemieckiej do realizacji zdjęć wyżej opisana techniką. Przygotowany film instruktażowy oraz spotkania on-line z instruktorem pozwolą na przygotowanie młodzieży do samodzielnej budowy aparatu kamery obscura. Następnie młodzież w wybranych przez siebie miejscach wywieszać będzie po 3 kamery obscura, w odpowiednich terminach zdejmować je, a na spotkaniach zdalnych analizować zdjęcia. Efektem końcowym będzie wystawa zdjęć oraz prezentacja multimedialna udostępniona na stronach internetowych MOK oraz partnera z Niemiec Deutsch-Polnische Gesellschaft in MV e.V. Spotkania on-line oraz wspólne działania uczestników projektu „Solarigrafia – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne” pozytywnie wpłyną na pobudzenie motywacji młodych ludzi do angażowania się w różne inicjatywy partnerskie o zasięgu regionalnym i międzynarodowym pomimo przeszkód związanych z pandemią COVID 19.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu "Walka z pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami w Euroregionie Pomerania" - "Funduszu Małych Projektów Komunikacja-Integracja-Współpraca" współfinansowanego z programu Współpracy Interreg VA Maklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska oraz budżetu państwa.