Zespół Artystyczny Don Vasyl i Roma powstał w 1987 roku. "Roma", ponieważ trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy Roma, która mogła poszczycić się licznymi tournee po całym świecie, w tym koncerty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w słynnej "Paryskiej Olimpii". Z biegiem czasu Don Vasyl odkrył i wypromował utalentowane cygańskie gwiazdy: Dziani, Wasyl Junior, Elza, Patrycja, Carmen, Tobi i wiele innych. Zmienia się zatem nazwa zespołu na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne Romy.


f/5.6 - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Leica 6x7 Gallery Warszawie, a jej kuratorem jest Rafał Łochowski. Jest to obszerna, przekrojowa retrospektywa, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Składają się na nią 42 fotografie, z których wiele to niepublikowane dotąd prace, specjalnie wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum fotografa, tworzące jego czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XX w., ale to tylko fragment ponad czterdziestoletniego dorobku twórczego B. Dziworskiego. Prezentacja wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach zorganizowana została we współpracy z Agencją Zegart.
Bogdan Dziworski - urodzony w Łodzi, w 1941 r., wybitny fotografik, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 r. ukończył Wydział Operatorski tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. W 1994 r. otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 r. odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych. Jego fotograficzna twórczość to nie tylko fotografia uliczna i reportaż, z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 r., w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90-tych. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie. Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy i podczas zabawy.
Zapraszamy.
Zajęcia SMOKUŚ
Projekt Solarigrafia - polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne

Solarigrafia

Solarigrafia to powrót do podstaw techniki fotografii, w kilku słowach można ją ująć jako obrazy malowane Słońcem przez tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku, a nawet rok. Powrót do korzeni fotografii w postaci kamery obscura (światłoszczelne pudełko z otworkiem) i materiału światłoczułego. Kamera obscura, zwykłe pudełko z otworkiem, najprostszy układ optyczny znany od wieków, opisany przez Leonarda da Vinci. Tylko tyle i... aż tyle, a efekty zdjęć niepowtarzalne, często zaskakujące.
Działanie projektowe zakłada kontakty młodzieży z Polski i Niemiec on-line. Warsztaty polegać będą na przygotowaniu młodzieży polskiej i niemieckiej do realizacji zdjęć wyżej opisana techniką. Przygotowany film instruktażowy oraz spotkania on-line z instruktorem pozwolą na przygotowanie młodzieży do samodzielnej budowy aparatu kamery obscura. Następnie młodzież w wybranych przez siebie miejscach wywieszać będzie po 3 kamery obscura, w odpowiednich terminach zdejmować je, a na spotkaniach zdalnych analizować zdjęcia. Efektem końcowym będzie wystawa zdjęć oraz prezentacja multimedialna udostępniona na stronach internetowych MOK oraz partnera z Niemiec Deutsch-Polnische Gesellschaft in MV e.V. Spotkania on-line oraz wspólne działania uczestników projektu „Solarigrafia – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne” pozytywnie wpłyną na pobudzenie motywacji młodych ludzi do angażowania się w różne inicjatywy partnerskie o zasięgu regionalnym i międzynarodowym pomimo przeszkód związanych z pandemią COVID 19.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu "Walka z pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami w Euroregionie Pomerania" - "Funduszu Małych Projektów Komunikacja-Integracja-Współpraca" współfinansowanego z programu Współpracy Interreg VA Maklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska oraz budżetu państwa.

Relacja z Malty

W dniach 31 maja – 12 czerwca 2021r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć projekcie, który jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ pt. „Otwórz się na język – odkryj nowe możliwości” w ramach edukacji dorosłych.
Przygotowania do wyjazdu trwały od kilku miesięcy, wykorzystując czas pandemii aktywnie pobieraliśmy lekcje języka angielskiego na grupowych oraz indywidualnych zajęciach. Przed wyjazdem wykonaliśmy testy znajomości języka angielskiego, które zakwalifikowały nas do odpowiedniego poziomu nauczania, dzięki temu na miejscu trafiliśmy do różnych grup zgodnie z naszym poziomem wiedzy. Dwutygodniowy kurs języka angielskiego w szkole Maltalingua School of English na Malcie to bardzo ciekawe doświadczenie, a zarazem wyzwanie, które podjęliśmy z wielką przyjemnością.

Nauka języka angielskiego w szkole w międzynarodowym otoczeniu uczniów z całego świata to cenne doświadczenie, które mobilizowało do wykorzystywania naszych umiejętności, a tym samym pozwalało praktycznie korzystać z nabywanej wiedzy. Poznaliśmy ciekawych ludzi z którymi nawiązaliśmy międzynarodowe przyjaźnie.

   

Zajęcia odbywały się codziennie w trybie dwuzmianowym, a wolny czas aktywnie wykorzystywaliśmy na naukę, zwiedzanie pięknej wyspy, korzystanie z uroków tamtejszych plaż oraz specjałów miejscowej kuchni.

  

  

  

Malta to kraj dwujęzyczny, a język angielski jest powszechnie stosowany dlatego w praktyczny sposób mogliśmy szlifować nasze umiejętności. Szkoła Maltalingua poza lekcjami oferowała uczniom możliwość poznawania wyspy poprzez organizację ciekawych wycieczek, z których chętnie korzystaliśmy. Zwiedzanie stolicy Valetty z przewodnikiem to kolejna praktyczna lekcja angielskiego z jakiej skorzystaliśmy.

  

  

Malta zachwyciła nas swoją architekturą, historią oraz pięknym wybrzeżem, pozostanie w naszych wspomnieniach na bardzo długo, a zdobyta wiedza z pewnością będzie przez nas wykorzystywana. To doświadczenie pobudziło w nas potrzebę kontynuacji nauki angielskiego oraz wiarę w nasze możliwości. Nabyte umiejętności porozumiewania się w języku angielskim ułatwią nam realizację działań związanych z pozyskaniem nowych partnerów oraz w organizowaniu i realizowaniu projektów wymiany międzynarodowej.

  

Celem projektu było umożliwienie rozwoju pracownikom, zwiększenie motywacji do podejmowania działań związanych z nawiązywaniem nowych kontaktów zagranicznych, oraz realizacją nowych projektów międzynarodowych. Realizacja projektu jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia międzynarodowego wymiaru działalności Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dziękujemy „Erasmus +” za możliwość nauki w tak pięknym otoczeniu.