Plakat zapowiadający Szymon Teluk - wystawa rysunku, ilustracji i komiksu

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza 22 października 2021 r. o godzinie 19.00 na otwarcie wystawy Szymona Teluka PREZENT OD NIEUWAŻNOŚCI – wystawa rysunku, ilustracji i komiksu.

Wybór prac prezentowanych na wystawie stanowi rodzaj dialogu pomiędzy tymi, które powstały jako komercyjne oraz na podstawie pomysłów innych osób, a w pełni autorskimi realizacjami.
Wśród nich znalazły się starsze, które powstały przed 2000 rokiem jak i zupełnie nowe projekty, takie jak cykl pasków komiksowych „Blob” wg pomysłu Mateusza Jarży, ilustracje do książki Szymona J. Wróbla "Humorem i (U)Śmiechem" i kolejne projekty realizowane z Fundacją Młodego Kina.

Szymon Teluk

Rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów.
Jako ilustrator i autor komiksów pracuje głównie komercyjnie na potrzeby reklamy i stron internetowych , współpracuje także z filmowcami, pisarzami, muzykami. Od 1995 roku aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie oraz podczas pokazów rysowania na żywo. Prace są wykonywane najczęściej tuszem i często uzupełniane o kolor nakładany cyfrowo lub techniką akwareli. Realizacje w pełni autorskie są figuratywne lecz skłaniają się ku abstrakcji. Operują mocnymi kontrastami i żywym, bogatym w środki wyrazu rysunkiem. Istotna staje się dynamika scen - napięcia, które powstają pomiędzy spokojnymi, a dynamicznymi liniami lub kreskowaniem. Napięcie potęgowane jest przez zestawianie zatłoczonych partii obrazu z pustymi. Prezentowane prace były często wystawiane na wystawach zbiorowych i indywidualnych i trafiły do licznych pism branżowych i katalogów wydanych w Polsce oraz za granicą.
Wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi zajęcia z malarstwa, komiksu, ilustracji, rysunku koncepcyjnego i anatomicznego. Współtwórca kierunków studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim: „Komiks i ilustracja z elementami concept art” oraz „Obrazowanie”. Pracownik dydaktyczny na zlecenie instytucji kultury. Twórca działającego w całym kraju projektu: "Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury" popularyzującego komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. W jego ramach, w ostatnich latach przeprowadził warsztaty tematyczne w ok 200 miejscowościach w Polsce. Wzięło w nich udział już ponad 7000 uczestników z Polski, Czech, USA, Niemiec i Ukrainy.