Plakat zapowiadający wystawę Magdaleny Grąbczewskiej

Wystawa Obok Ciebie

W piątkowy wieczór 10 grudnia, o godzinie 19:00 w galerii OBOK Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Grąbczewskiej.

Tytuł nadchodzącej wystawy malarskiej Obok Ciebie już na wstępie sygnalizuje odbiorcy jej lokalny charakter. Autorka odwołuje się do osobistych doświadczeń związanych z obserwacją otaczającej nas przestrzeni, której przestajemy się przyglądać z uwagą w toku codziennych zmagań i tracimy czułość na jej piękno . Poza próbą uchwycenia urody naszego regionu, wystawa dotyka kwestii uniwersalnych - sposobu doświadczania naszych małych ojczyzn.

Wystawa złożona jest trzech zamkniętych tematycznie części:

Blisko
Zalew Szczeciński w 12 odsłonach uchwycony na przestrzeni roku. Autorka skupia się na nastroju, który ujęty został poprzez zastosowane środki malarskie z kluczową rolą kolorystyki zmieniającego się pejzażu. Obrazy stanowią swoiste kalendarium nastroju akwenu, ukazują jego piękno i potęgę. Zostały stworzone w sposób minimalistyczny co do treści. Malarstwo koncentruje się jedynie na aurze, a za pomocą dynamiki barw oraz natężenia światła oddany jest roczny cykl przyrody.

Bliżej
Część drugą tworzy cykl prac zatytułowany Wodospady. Obrazy odnoszą się w sposób metaforyczny do natury ludzkich przeżyć. Człowiek w swoim życiu jest wodą, która składa się z milionów kropel, niezależnie od tego w którym miejscu wodospadu się znajduje. Przekaz malarski koncentruje się na energii przełomów i powstał jako wyraz fascynacji przeobrażania starej formy w nową. Jak komentuje autorka: "Złota materia w fazie spadania podkreśla, że należy się bać zmiany, a spadanie nie zawsze oznacza upadek. Spadanie jest szansą na zmiany i jest tym, co warto postrzegać jako uśmiech losu."

Najbliżej
Trzecia część odnosi się do ludzkich przeżyć i tęsknot, a przez to jest również najbardziej osobistą częścią wystawy. Obejmuje w sumie 7 prac, z których 5 to najnowsze obrazy, które dotychczas nie były eksponowane. Powstały z myślą o tym projekcie.

Autorka Magdalena Grąbczewska mieszka od 10 lat w Tanowie. Miłośniczka przyrody regionu, od wielu lat zafascynowana Zalewem Szczecińskim i jego zmiennym charakterem, który odsłania swoje tajemnice podczas rocznego cyklu życia. Inspiracje malarskie czerpie z piękna otaczającej nas natury, oraz własnych osobistych przeżyć. Z zawodu prawnik a z zamiłowania artystka. Członek Stowarzyszenia NEST-ART. Po wycofaniu się z życia zawodowego poświęciła się całkowicie malarstwu.