Zespół Folklorystyczny BALBINY istnieje od 1959 roku. Jego założycielką była Helena Drachus oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Dębostrowa i Jasienicy. Od 1974 roku Zespół działa pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, w tym roku również, rolę akompaniatora – akordeonisty oraz kierownika zespołu objął Janusz Kaliński. Przez 25 lat pod jego czujnym okiem i talentem zespół bardzo się rozwinął. W roku 1999, po ciężkiej chorobie, Janusz Kaliński zmarł; kontynuacji jego pracy podjął się Jerzy Leszczyński. Od tej pory „Balbiny” odnotowują prawdziwy rozkwit. Obecnie prowadzącym zespół jest Dariusz Skrobania.

W listopadzie 2009 roku Zespół świętował jubileusz 50-lecia pracy swojego istnienia. Z tej okazji Zespół przygotował spektakl muzyczny pt. „Wspomnień czar”, będący wędrówką przez lata owocnej twórczości. Zespół dał ponad 120 koncertów w kraju i za granicą. Jego repertuar to ponad 150 pozycji: piosenki ludowe, patriotyczne, wojskowe, religijne, biesiadne, dożynkowe, kompozycje własne.

Zespół zdobył liczne nagrody, puchary i dyplomy, m.in.: Barwy jesieni – II miejsce; Piosenka Bałtycka – I miejsce (Międzyzdroje 2003), Prezentacje Folklorystyczne Pomorza Środkowego, Malwa Honorowa (Drawsko Pomorskie 2004, 2006), I nagroda podczas 12 Spotkań Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach.

Wydane płyty: Witamy Was przyjaciele, Kolęda Fal, Jest taki piękny zakątek.

Spektakle muzyczne w reżyserii Zygmunta Zdanowicza: Jubileuszowy koncert na 40-lecie Balbin, Jesienna biesiada z Balbinami, Wspomnienie lata i…, Wielkanocne nastroje, Jeszcze pachnie chlebem, Wigilia z Balbinami (cyklicznie od 2002), Erotyka w piosence ludowej, Śledzik na ludowo, Wspomnień czar.