Uczestnicy projektu pn. „Ceramiczni Międzynarodowo”, zrealizowanego dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, będą mieli okazję zaprezentować swoje prace podczas wernisażu, który odbędzie się w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu już 25 września.

Uczestnicy cyklicznych warsztatów ceramicznych, odbywających się w Miejskim Ośrodku Kultury i w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, wzięli udział w projekcie ceramicznym, w ramach którego szlifowali swoje umiejętności pracy z gliną w pracowni Mercedes Enne, uznanej w kręgu ceramików artystki, która prowadzi swoje atelier w Olbii, na Sardynii. Podczas tygodniowych warsztatów uczestnicy mobilności doskonalili swój warsztat w różnych zakresach tematycznych, zdobywając wiedzę i poznając nowe techniki i metody pracy z gliną, które wykorzystają podczas kolejnego etapu swojego procesu kształcenia. W czasie intensywnego kursu dorośli, biorący udział w mobilności, zgłębili wiedzę w zakresie toczenia w masie i formowania naczyń, uczyli się technik nakładania szkliw, w tym m.in. dekorowania pigmentami i akwarelą, poznali sgrafitto, czyli pierwotną technikę zdobienia, zdobyli podstawowe umiejętności w zakresie pracy przy kole garncarskimi i nauczyli się podstaw rzeźbienia.

Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w czasie wystawy, na którą składają się naczynia wykonane podczas kursu różnymi technikami toczenia i zdobienia. Wernisaż będzie idealną okazją do spotkania osób, pasjonujących się ceramiką i do inspirujących rozmów o nowych sposobach tworzenia wyrobów z gliny. Uczestnicy mobilności chętnie podzielą się nabytą wiedzą, odpowiedzą na pytania i udzielą wskazówek, prezentując jednocześnie swoje ciekawe, inspirowane kulturą śródziemnomorską prace.

Na wernisaż, który odbędzie się 25 września o 18:00 w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Polic i okolic, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o technikach pracy z gliną i zainspirować się do tworzenia własnych, oryginalnych prac.