Projekt Solarigrafia - polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne

Solarigrafia

Solarigrafia to powrót do podstaw techniki fotografii, w kilku słowach można ją ująć jako obrazy malowane Słońcem przez tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku, a nawet rok. Powrót do korzeni fotografii w postaci kamery obscura (światłoszczelne pudełko z otworkiem) i materiału światłoczułego. Kamera obscura, zwykłe pudełko z otworkiem, najprostszy układ optyczny znany od wieków, opisany przez Leonarda da Vinci. Tylko tyle i... aż tyle, a efekty zdjęć niepowtarzalne, często zaskakujące.
Działanie projektowe zakłada kontakty młodzieży z Polski i Niemiec on-line. Warsztaty polegać będą na przygotowaniu młodzieży polskiej i niemieckiej do realizacji zdjęć wyżej opisana techniką. Przygotowany film instruktażowy oraz spotkania on-line z instruktorem pozwolą na przygotowanie młodzieży do samodzielnej budowy aparatu kamery obscura. Następnie młodzież w wybranych przez siebie miejscach wywieszać będzie po 3 kamery obscura, w odpowiednich terminach zdejmować je, a na spotkaniach zdalnych analizować zdjęcia. Efektem końcowym będzie wystawa zdjęć oraz prezentacja multimedialna udostępniona na stronach internetowych MOK oraz partnera z Niemiec Deutsch-Polnische Gesellschaft in MV e.V. Spotkania on-line oraz wspólne działania uczestników projektu „Solarigrafia – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne” pozytywnie wpłyną na pobudzenie motywacji młodych ludzi do angażowania się w różne inicjatywy partnerskie o zasięgu regionalnym i międzynarodowym pomimo przeszkód związanych z pandemią COVID 19.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu "Walka z pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami w Euroregionie Pomerania" - "Funduszu Małych Projektów Komunikacja-Integracja-Współpraca" współfinansowanego z programu Współpracy Interreg VA Maklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska oraz budżetu państwa.